Reisebrev fra Tokyo
Asakusa et livlig område med spennende matopplevelser
Asakusa er et livlig område med Tokyo sitt eldste tempel, markeder, butikker og spisesteder. Her er det også er mulighet for å leie kimonoer og gå rundt for de som ønsker det.
Vi besøkte butikken NUMATA NORI https://numatanori.com/ de selger nori til resturantene. Her fikk vi smake og kjøpe nori i ulike kvaliteter avhengig av hvor de var dyrket og hvilket år det var produsert. Det var spennende å kjenne hvor ulikt det smakte og se bilder av hvor og hvordan det ble dyrket.
Guiden vår tok oss med til et lite spisested som vi garantert hadde gått forbi om det ikke var for han. Her satt vi «upstairs» det vil si uten sko og i lotusstilling eller nesten liggene. Det var en liten familie bedrift hvor vi fikk ta bilde av både kjøkkene og de som drev stedet.
Nye opplevelser vil bli delt etter hvert.
















Omori Nori Museum
På Nori museet har vi fått se hele prosessen på hvordan Nori ble dyrket og produsert fra gammelt av.
For guiden vår Gonul var dette ukjent terreng, men hun hadde forberedt seg godt før møtet med oss.
Med tanken på hvor isolert de var i Japan fra 1600 tallet til 1800 tallet kan en ane hvor viktig dyrking og sanking av Nori ble for å få i seg nok næringsrik mat og overleve.
På museet vises hele prosessen fra å sette busker i vannet som tangen skulle vokse på til bearbeiding og tørking.
I dag spises det i Japan i gjennomsnitt Nori plate pr. person pr. uke. Det utgjør i underkant av 300000 tonn og tillegg eksporteres det over 300000 tonn, dette gjør Nori industrien veldig viktig for Japan også i dag.
Sushi med maki og andre matretter med Nori platene har spredt seg som populære matretter over hele verden. I Tokyo var det mange flotte moderne butikker som bare solgt tang, tare og te.











